Dveře jsou velmi důležitou součástí interiéru a obvykle nám slouží mnoho let, proto je důležité pečlivě vybrat ty správné, které budou nejen perfektně funkční, ale také podtrhnou estetický výraz celého interiéru. Interiérové (vnitřní) dveře slouží pro oddělení jednotlivých prosto či místností. Zajišťují hlukovou, tepelnou izolaci, tedy vytváří soukromí v bytu nebo domu.

Rozhodně se při rozhodování nedívejte jen na cenu dveří, ale řiďte se cenou za celkově odvedenou práci včetně dopravy a montáže. Neslevujte ze svých představ a požadavků, protože špatná volba dveří může zkazit i ten nejlepší vzhled interiéru. Denně dveře otevřete až 30x, proto jejich výběr nezanedbejte a vyberte si takové, které se neokoukají.

Členit dveře lze podle několika kritérií, aby se výběr zákazníkovi co nejvíce zjednodušil. Členíme podle použitého materiálu, prosklení, použití, stylu interiéru, druhu otevírání.

Pravé či levé dveře? 

Zásadní otázka, kterou Vám položí každý prodejce. Stoupněte si ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k Vám. Levé dveře mají panty vlevo, pravé vpravo. U nových zárubní nemusíte orientaci zjišťovat, při zaměřování a rozhodování však pamatujte především na to, aby otevřené dveře nenarážely do nábytku a nepřekážely. Samostatnou kapitolou jsou dveře zasouvací, které šetří prostor.

Rozměry dveří 

Rozměry dveří se liší dle jejich umístění. Do sociálního zázemí se používají nejčastěji dveře šíře 60-70cm, do obytných místností 80-90cm. Záleží také na možnostech prostoru, na typu zárubní atd. Proto doporučujeme nechat si vždy odborníkem zaměřit stávající otvory pro dveře, abyste předešli případným komplikacím, např. zbytečným podřezům či tomu, že dveře nepůjdou osadit vůbec. Než začnete vybírat dveře je nutné konzultovat s prodejcem stavební otvory.

Barva dveří a zárubní

Barva dveří a zárubní by měla ladit s podlahou. Nesnažte se nutně sladit dvě stejné dřeviny ve stejném odstínu – ten se většinou lehce liší a výsledek není příliš estetický. Nebojte se vytvořit menší kontrast, ovšem je nutné zachovat stejnou nebo podobnou strukturu dřeva.